Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://ir.dspu.edu.ua/jspui/handle/123456789/4306
Назва: Етика педагога як змістова основа його моральної компетентності
Автори: Федорович, Анна
Ключові слова: моральна спрямованість особистості
принципи моралі
етика педагога
моральна компетентність педагога
компоненти педагогічної моралі
Дата публікації: 2021
Бібліографічний опис: Федорович А. Етика педагога як змістова основа його моральної компетентності. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. 2021. № 74. Т. 1. С. 149–153.
Короткий огляд (реферат): У статті зосереджено увагу на трактуванні педагогічної етики як основи моральної компетентності педагогічного працівника; акцентовано на важливості дотримання педагогом моралі на особистісному та професійному рівнях; з’ясовано значущість узгодження поведінки педагога з правилами етики та освітніми завданнями; розкрито принципи педагогічно етики, що регулюють освітню діяльність фахівця. Основним вихідним положенням педагогічної моралі є принцип «твори добро», який передбачає спрямування праці педагога: на розвиток особистості вихованця; на виконання ним професійної місії з любов’ю та повагою до життя та гідності кожного учасника освітнього процесу; на дотримання принципів загальнолюдської та педагогічної моралі (гуманізму, оптимізму, індивідуальної відповідальності, справедливості, законності, доцільності, незалежності, естетичної привабливості та ін.), відданість обов’язкам та ін. Підкреслено, що моральна компетентність є показником і одночасно результатом професійної та особистісної готовності педагога до роботи, оскільки виконання будь-якого освітнього завдання має етичне підґрунтя та гуманний зміст. Вона виявляється через здатність регулювати власні дії, що закріплюються у звичках, традиціях, принципах життя, професійних відносинах, діяльності, психічних станах, вчинках. Компонентами етичної компетентності є такі здатності фахівця: усвідомлення гуманістичних цінностей та принципів педагогічної етики; розуміння морального змісту педагогічної професії; уміння розуміти почуття та потреби інших; реалізація етично адекватного спілкування з учасниками освітнього процесу. Взаємодія учасників освітнього процесу передбачає обов’язкове дотримання норм моралі, усвідомлення моральної відповідальності, що має бути спільним та загальноприйнятим для всієї педагогічної спільноти через виконання етичних вимог, правил і принципів. Доведено, що педагогічна етика є змістовою основою моральної компетентності педагогічного фахівця, котра пояснює особливості, зміст, принципи та функції педагогічної моралі, характер етичної взаємодії в освітньому середовищі. Педагогічний етикет є регулятором стосунків із дітьми, батьками, колегами.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://ir.dspu.edu.ua/jspui/handle/123456789/4306
Розташовується у зібраннях:Наукові видання

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
30.pdf218,39 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.